Šišinka ako liek na dlhovekosť? Aké tajomstvo “tretie oko” ukrýva?

Ako už samotný názov napovedá, šišinka, čiže epifýza pripomína malú šišku, ktorá sa nachádza v medzimozgu a plní jednu z najdôležitejších funkcií organizmu. Tento malý orgán sa tiež nazýva “tretie oko” a je zahalený tajomstvom. Je označovaný tiež ako sídlo ducha alebo ako liek na dlhovekosť, ktorý neustále hľadáme, pričom ho každý nosíme pri sebe.

Funkcia šišinky mozgovej a jej vplyv na organizmus  

Melatonín

V prvom rade zodpovedá šišinka za správnu produkciu spánkového hormónu melatonínu , ktorý reguluje ľudský biorytmus a činnosť pohlavných žliaz. Melatonín sa uvoľňuje v priebehu 24 hodín v rôznej miere podľa toho, či je deň alebo noc. Okolo tretej hodiny ráno je hladina melatonínu najvyššia, pričom prebieha regenerácia celého tela. Správne vyplavovanie melatonínu je pre telo veľmi dôležité, preto s nástupom mobilných telefónov pribúda čoraz viac náučných materiálov informujúcich o pôsobení modrého svetla mobilných obrazoviek pred spaním, ktoré zabraňuje vyplavovaniu melatonínu.

Pozornosť pri bádaní o šišinke mozgovej si zaslúžil výskum s asistenciou nevidiacich jedincov, ktorí nie sú schopní prijímať svetlo. V 15% prípadov spôsobilo nesprávne vyplavovaniu melatonínu nepravidelnosť biologických rytmov a hormonálnu nerovnováhu.

Serotonín

V druhom rade vylučuje šišinka hormón serotonín . Tento neurotransmiter má na starosti udržiavanie psychickej rovnováhy a je zodpovedný za pocit šťastia počas dňa. Vďaka chemickej reakcii sa dokáže premeniť na melatonín, ktorý je potrebný počas noci. Touto premenou si lekári vysvetľujú nárast depresií v zimných mesiacoch, kedy organizmus reaguje na skoršie stmievanie. Serotonín je totiž okrem pocitu šťastia zodpovedný aj za emócie, ovplyvňuje pamäť, bolesť hlavy, chuť k jedlu a zodpovedá aj za ďalšie funkcie.

Halucinogén DMT

Šišinka riadi vyplavovanie halucinogénu DMT , ktorý podporuje tvorivosť, fantáziu a sny. Preto získala názov “tretie oko”, ktorý má vyjadrovať nájdenie sídla ducha, tzv. netelesné duše a precitnutie. Názov vychádza aj z  pôvodného orgánu plazov (tretieho parietálneho oka), z ktorého sa šišinka vyvinula a ktorý mal schopnosť zachytávať svetlo.

Zaujímavosti zo života a zo sveta vedy

Fakt, že má každý človek svoje biologické hodiny, potvrdzuje pásmová choroba alebo “jet lag” . Tá sa prejavuje únavou a poruchou spánku pri rýchlom leteckom prekonaní niekoľkých časových pásiem. Na prekonanie tejto choroby sa predpisuje melatonín vo forme tabliet , ktorý chorému poslúži ako účinný liek na spanie.

Ako ostatné časti ľudského tela sa nevyhla vedeckému skúmaniu ani šišinka mozgová. Neskúmala sa však ľudská, ale potkania šišinka mozgová . Vedci odstránili šišinku mladému potkanovi a implementovali ju starému potkanovi. U starého potkana došlo k spomaleniu starnutia. Keď tento pokus obrátili, u mladého potkana sa však proces starnutia výrazne urýchlil.

Kalcifikácia (tuhnutia) hypofýzy a jej predchádzanie

V priebehu života šišinka tuhne kvôli zhromažďovanie toxínov . Výskumy ale dokazujú, že tento proces prebieha rýchlejšie u ľudí s nezdravou stravou a nevyváženým jedálničkom. Kvôli tuhnutiu hypofýzy nie je jej funkcia stopercentná, čo sa prejavuje príznakmi. U starších ľudí môžeme pozorovať nespavosť, ktorá je spôsobená nedostatočným vyplavovaním melatonínu . Najvýraznejšími vinníkmi sú podľa niektorých prameňov fluoridy, ktoré sú súčasťou pitnej vody alebo riadov na varenie. Kalcifikáciu hypofýzy spôsobuje tiež napr. alkohol, tabak, kofeín, rafinovaný cukor alebo spracované potraviny. Pre predídenie tomuto problému a minimalizovanie usadzovania toxínov je odporúčané zaradiť do jedálnička napr. jód, chlorellu, spirulinu, oregánový olej, repu, vitamín K, či cesnak.

Zdieľajte

Podobné články

#hydratácia Nie je voda ako voda alebo ako na efektívnu hydratáciu?

Nikoho asi neprekvapí, že najväčšie zastúpenie v tele má voda. Bez jej príjmu dokážeme prežiť iba pár dní, zatiaľ čo bez jedla vydržíme až niekoľko mesiacov. Náš ontogenetický vývoj prebieha v plodovej vode, pri narodení obsahuje...

Zobraziť viac
#strava Ako správne kombinovať potraviny

Ak sa po jedle necítime dobre, vnímame akúsi ťažkosť a trápi nás nadúvanie, nemusíme sa hneď strachovať, že sme zjedli niečo zlé. O dosť častejšie je pravda taká, že sme si zvolili zlú kombináciu jedál, ktorá...

Zobraziť viac
#inzulin Potrebujem sladké. Potrebuje ho však aj moje telo?

Ak vám niekedy hlavou preletela myšlienka: “No čo, je to síce zlé pre telo, ale aspoň mi to pomôže na nervy”, získavate členstvo v klube úplne normálnych ľudí . Niečo také totiž už pri sladkom napadlo...

Zobraziť viac
0