Potrebujem sladké. Potrebuje ho však aj moje telo?

Ak vám niekedy hlavou preletela myšlienka: “No čo, je to síce zlé pre telo, ale aspoň mi to pomôže na nervy”, získavate členstvo v klube úplne normálnych ľudí . Niečo také totiž už pri sladkom napadlo snáď každému. Možno ste sa tiež presvedčili o tom, že na nervy sladké naozaj pomáha. Čo na to ale hovorí telo?

Inzulínová rovnica

V latinčine znamená insula ostrov, a práve od tohto slova je odvodený nám známy inzulín. Ide o hormón, ktorý produkujú B bunky Langerhansových ostrovčekov pankreasu. V našom tele má dôležité funkcie, a to konkrétne znižovanie hladiny cukru v krvi a spoluúčasť pri štiepení tukov i bielkovín .

Ako to v našom tele funguje? Sacharidy, ktoré prijímame takmer s každým jedlom, sa štiepia na glukózu , ktorá sa vyplavuje do krvného obehu. Do neho sa dostáva tiež inzulín, ktorý sa s glukózou spojí, aby sa mohla vstrebať do bunky. Oba prvky sa navzájom dopĺňajú, a preto platí, že čím viac glukózy, tým viac inzulínu v krvi.

Čo je inzulínová rezistencia?

Z rovnice vyplýva, že sa glukóza a inzulín musia vzájomne dopĺňať . Ak sa tak nedeje, dochádza k inzulínovej rezistencii, čiže k situácii, kedy telo nezvládne správne využiť vlastný inzulín. Dané receptory skrátka nereagujú na signál, že je v krvnom obehu inzulín, ktorý je pripravený sa postarať o glukózu. Telo sa ale snaží tento hormón dodať, a preto zvýši jeho produkciu , pretože je nutné, aby sa glukóza ako zdroj energie dostala do buniek – závisí na ňom ich prežitie a správne fungovanie.

Ak sme zvyknutí prijímať vysoké množstvo cukrov a sacharidov , ženieme tým pankreas k stále vyššej produkcii inzulínu. Vo chvíli, keď je signál narušený, glukóza sa nespojí s inzulínom a bunky nedostanú potrebný cukor, ktorý zostane v krvnom obehu, je diagnostikovaná hyperinzulinémia a rozvíja sa diabetes 2. typu.

Príznaky inzulínovej rezistencie

  • Obvod pása – hodnoty vyššie ako 88 cm u žien a 102 cm u mužov
  • Krvný tlak – hodnoty vyššie ako 130/80
  • Kožné choroby – typické je ochorenie acanthosis nigricans
  • Hladina HDL cholesterolu – hodnoty vyššie ako 50 mg / dL u žien a 40 mg / dL u mužov
  • Vysoká hodnota inzulínu a triglyceridov (nad 150 mg / dL) pri krvných testoch

Prevencia nad zlato

Pravidelným pohybom a dodržiavaním zdravého jedálnička predídeme nielen tomuto problému, ale aj mnohým iným ochorením a nepríjemnostiam. Z jedálnička však nemusíme hneď škrtať všetky sladkosti. Radšej by sme sa mali snažiť ich vyvážiť niečím prospešným nielen pre naše chuťové poháriky, ale pre celé telo. Vyvarovať by sme sa mali fajčeniu, častej konzumácii alkoholu, stresu , nekvalitnému a nedostatočnému spánku či nedostatku fyzického pohybu.

Zdieľajte

Podobné články

#biohacking Metóda grounding: Spojte sa s vlastným telom

Grounding alebo earthing. Dva názvy, jedna metóda. Do slovenčiny sa prekladá ako uzemňovanie a v poslednej dobe je vyzdvihovaná ako metóda, vďaka ktorej sa dokážeme spojiť so svojim telom. O čo vlastne ide? Už od počiatku…

Zobraziť viac
#spiritualita Šišinka ako liek na dlhovekosť? Aké tajomstvo “tretie oko” ukrýva?

Ako už samotný názov napovedá, šišinka, čiže epifýza pripomína malú šišku, ktorá sa nachádza v medzimozgu a plní jednu z najdôležitejších funkcií organizmu. Tento malý orgán sa tiež nazýva “tretie oko” a je zahalený tajomstvom. Je…

Zobraziť viac
#zdravie Vyskúšajte Magnesium Natural – pomocná ruka prírody

Čím to je, že si zakaždým uvedomíme, ako nám bolo dobre až vo chvíli, keď sa nám niečo stane? Odpoveď by sme mali hľadať v našom nastavení mysle alebo „kým všetko funguje, je to v pohode“….

Zobraziť viac
0