Potrebujem sladké. Potrebuje ho však aj moje telo?

Ak vám niekedy hlavou preletela myšlienka: “No čo, je to síce zlé pre telo, ale aspoň mi to pomôže na nervy”, získavate členstvo v klube úplne normálnych ľudí . Niečo také totiž už pri sladkom napadlo snáď každému. Možno ste sa tiež presvedčili o tom, že na nervy sladké naozaj pomáha. Čo na to ale hovorí telo?

Inzulínová rovnica

V latinčine znamená insula ostrov, a práve od tohto slova je odvodený nám známy inzulín. Ide o hormón, ktorý produkujú B bunky Langerhansových ostrovčekov pankreasu. V našom tele má dôležité funkcie, a to konkrétne znižovanie hladiny cukru v krvi a spoluúčasť pri štiepení tukov i bielkovín .

Ako to v našom tele funguje? Sacharidy, ktoré prijímame takmer s každým jedlom, sa štiepia na glukózu , ktorá sa vyplavuje do krvného obehu. Do neho sa dostáva tiež inzulín, ktorý sa s glukózou spojí, aby sa mohla vstrebať do bunky. Oba prvky sa navzájom dopĺňajú, a preto platí, že čím viac glukózy, tým viac inzulínu v krvi.

Čo je inzulínová rezistencia?

Z rovnice vyplýva, že sa glukóza a inzulín musia vzájomne dopĺňať . Ak sa tak nedeje, dochádza k inzulínovej rezistencii, čiže k situácii, kedy telo nezvládne správne využiť vlastný inzulín. Dané receptory skrátka nereagujú na signál, že je v krvnom obehu inzulín, ktorý je pripravený sa postarať o glukózu. Telo sa ale snaží tento hormón dodať, a preto zvýši jeho produkciu , pretože je nutné, aby sa glukóza ako zdroj energie dostala do buniek – závisí na ňom ich prežitie a správne fungovanie.

Ak sme zvyknutí prijímať vysoké množstvo cukrov a sacharidov , ženieme tým pankreas k stále vyššej produkcii inzulínu. Vo chvíli, keď je signál narušený, glukóza sa nespojí s inzulínom a bunky nedostanú potrebný cukor, ktorý zostane v krvnom obehu, je diagnostikovaná hyperinzulinémia a rozvíja sa diabetes 2. typu.

Príznaky inzulínovej rezistencie

  • Obvod pása – hodnoty vyššie ako 88 cm u žien a 102 cm u mužov
  • Krvný tlak – hodnoty vyššie ako 130/80
  • Kožné choroby – typické je ochorenie acanthosis nigricans
  • Hladina HDL cholesterolu – hodnoty vyššie ako 50 mg / dL u žien a 40 mg / dL u mužov
  • Vysoká hodnota inzulínu a triglyceridov (nad 150 mg / dL) pri krvných testoch

Prevencia nad zlato

Pravidelným pohybom a dodržiavaním zdravého jedálnička predídeme nielen tomuto problému, ale aj mnohým iným ochorením a nepríjemnostiam. Z jedálnička však nemusíme hneď škrtať všetky sladkosti. Radšej by sme sa mali snažiť ich vyvážiť niečím prospešným nielen pre naše chuťové poháriky, ale pre celé telo. Vyvarovať by sme sa mali fajčeniu, častej konzumácii alkoholu, stresu , nekvalitnému a nedostatočnému spánku či nedostatku fyzického pohybu.

Zdieľajte

Podobné články

#hydratácia Nie je voda ako voda alebo ako na efektívnu hydratáciu?

Nikoho asi neprekvapí, že najväčšie zastúpenie v tele má voda. Bez jej príjmu dokážeme prežiť iba pár dní, zatiaľ čo bez jedla vydržíme až niekoľko mesiacov. Náš ontogenetický vývoj prebieha v plodovej vode, pri narodení obsahuje...

Zobraziť viac
#strava Ako správne kombinovať potraviny

Ak sa po jedle necítime dobre, vnímame akúsi ťažkosť a trápi nás nadúvanie, nemusíme sa hneď strachovať, že sme zjedli niečo zlé. O dosť častejšie je pravda taká, že sme si zvolili zlú kombináciu jedál, ktorá...

Zobraziť viac
#biohacking Metóda grounding: Spojte sa s vlastným telom

Grounding alebo earthing. Dva názvy, jedna metóda. Do slovenčiny sa prekladá ako uzemňovanie a v poslednej dobe je vyzdvihovaná ako metóda, vďaka ktorej sa dokážeme spojiť so svojim telom. O čo vlastne ide? Už od počiatku...

Zobraziť viac
0