Nie je horčík ako horčík. Ako vybrať taký, ktorý vám skutočne pomôže?

Všetci asi vieme, že horčík patrí medzi dôležité minerály. Ich prítomnosť v tele ovplyvňuje funkcie metabolizmu, rast a tvorbu tkanív aj vedenie nervových impulzov. Ľudské telo si ale minerály nedokáže samo vytvoriť, a je preto nevyhnutné, aby sme ich v dostatočnom množstve prijímali v strave. Možno si myslíte, že ak máte vyváženú stravu s dostatkom ovocia, zeleniny, zdravých tukov a bielkovín, máte v podstate vyhrané. Bohužiaľ to ale nie je tak jednoduché.

Naše znečistené životné prostredie, konzumácia alkoholu alebo kávy a ďalšie faktory nám z tela uberajú nadmerné množstvo vitamínov a minerálov. Prejaví sa to najmä u vitamínu C, B alebo vápnika, ale často nám chýba aj horčík. Zvyčajná tzv. Zdravá strava nedokáže tieto straty dostatočne nahradiť a na rad musia prísť doplnky stravy. Lenže to je práve často kameňom úrazu. Ľudia sa v doplnkoch stravy vôbec neorientujú a nevedia, akým spôsobom fungujú. Vezmú často prvý produkt, ktorý je pre nich cenovo prijateľný, a o zvyšok sa nezaujímajú.

Tak jednoduché to ale nie je. Tým, že začnete brať akýkoľvek preparát, sa vaša hladina magnézia len tak zázračne nezvýši. Kľúčové je pochopiť, akým spôsobom zlúčenina funguje a zistiť, aký typ horčíka je pre naše telo akceptovateľný a náš organizmus ho dokáže spracovať a použiť. Budete sa možno čudovať, ale každá tabletka takto nefunguje. Často to sú len vyhodené peniaze.

Nekupujte mačku vo vreci

Predtým, než si zájdete kúpiť doplnky stravy obsahujúce minerály, je potrebné urobiť si malý výlet do lavíc základných škôl a zopakovať si základy chémie. Minerály totiž existujú v rôznych formách. U rady preparátov, ktoré sa predávajú, narazíte na to, že sa predávajú v anorganickej forme, kde je vstrebateľnosť iba niečo okolo 5-10%. Oproti tomu však existujú aj prípravky vo forme chelátovéj, kde už nájdete vstrebateľnosť okolo 40-90%. Vďaka tejto forme potom minerály dokážu “prežiť” cestu tráviacim traktom a skutočne sa vstrebať do nášho tela.

Ako spoznáte, že je prípravok v chelátovej forme? Musíte starostlivo čítať obal a vedieť, čo jednotlivé označenia znamenajú. Takže ako vám nejaký produkt pristane v nákupnom košíku, pozorne si preštudujte, čo vlastne kupujete. Akým formám sa vyhnúť?

• Oxid horečnatý. Predáva sa veľmi často, pretože je lacný, ale jeho vstrebateľnosť nepresahuje 5%. Sú to teda v podstate vyhodené peniaze.
• Citrát horečnatý. Je síce pomerne dobre vstrebateľný, ale má laxatívne účinky a môže vám poriadne zamávať so zažívaním.
• glutamát a Aspar. Vstrebateľnosť je len niečo okolo 12%.

Ktorý horčík je ten pravý?

Jednou z najlepších foriem horčíka, ktorá nevyvoláva hnačky a je dobre vstrebateľná, je náš bisglycinát horečnatý. Jeho využiteľnosť je 80-90% a to úplne bez vedľajších účinkov. Medzi ďalšie vhodné formy horčíka patrí aj magnézium taurate, ktorý je vhodný najmä pre ľudí trpiacich kardiovaskulárnymi ťažkosťami. Vhodný je aj magnézium malate, ktorý zase najlepšie pomôže ľuďom trpiacim nadmernou únavou. Dokáže kumulovať prijatú energiu a postupne ju uvoľňovať po celý deň. Na regeneráciu naopak odporúčame náš prírodný horčík Magnesium Natural.

Tabletky nestačia

Ako už bolo vyššie spomenuté, doplnky stravy môžu preklenúť určité obdobie, kedy z nejakého dôvodu trpíme nedostatkom horčíka. Dlhodobo by však v žiadnom prípade nemali nahrádzať príjem horčíka z potravín. Tento horčík je pre naše telo najprirodzenejší a najlepšie vstrebateľný. Potraviny bohaté na horčík by sa mali stať každodennou súčasťou nášho jedálnička. Mali by sme ich konzumovať v hojnom množstve. Doprajte si napríklad:

• tekvicové semienka
• kakaové bôby
• špenát
• mandle a mnohé ďalšie

Len tak bude vaše telo mať skutočne tie živiny, ktoré potrebuje k správnemu fungovaniu. Krátkodobý nedostatok možno preklenúť vhodnými doplnkami, ale dlhodobo vám zdravie zaručí len pestrá a vyvážená strava.

Zdieľajte

Podobné články

#inzulin Potrebujem sladké. Potrebuje ho však aj moje telo?

Ak vám niekedy hlavou preletela myšlienka: “No čo, je to síce zlé pre telo, ale aspoň mi to pomôže na nervy”, získavate členstvo v klube úplne normálnych ľudí . Niečo také totiž už pri sladkom napadlo…

Zobraziť viac
#biohacking Metóda grounding: Spojte sa s vlastným telom

Grounding alebo earthing. Dva názvy, jedna metóda. Do slovenčiny sa prekladá ako uzemňovanie a v poslednej dobe je vyzdvihovaná ako metóda, vďaka ktorej sa dokážeme spojiť so svojim telom. O čo vlastne ide? Už od počiatku…

Zobraziť viac
#spiritualita Šišinka ako liek na dlhovekosť? Aké tajomstvo “tretie oko” ukrýva?

Ako už samotný názov napovedá, šišinka, čiže epifýza pripomína malú šišku, ktorá sa nachádza v medzimozgu a plní jednu z najdôležitejších funkcií organizmu. Tento malý orgán sa tiež nazýva “tretie oko” a je zahalený tajomstvom. Je…

Zobraziť viac
0